Про зв’язок природних ресурсів із суспільними та збройними конфліктами розказав у своєму блозі політолог Руслан Бізяєв.
Не самі природні ресурси провокують суспільні конфлікти, а радше право володіти та розпоряджатися ними. Бізяєв пояснює, у яких формах може відбуватися конфлікт: у відкритій, як, наприклад, сталося із сепаратистами в регіонах видобутку ресурсів, або у прихованій, коли за кошти борються міністерства та департаменти. Він зазначає, що частіше відбувається прихований конфлікт, а той неодмінно супроводжується зниженням ефективності роботи держуправління.
Політолог окреслив головні три типи зв’язку природних ресурсів зі збройними конфліктами. «По-перше, ефекти “прокляття ресурсів” підривають якість державного управління», - зазначає він. А відтак держава стає більш вразливою до конфліктів, які провокують інші фактори. Контроль та використання ресурсів, а також розподіл надходжень за їхній видобуток – це другий момент. І останнє: якщо одній зі сторін конфлікту доступні доходи від ресурсів, то друга неминуче продовжуватиме його загострюватиме.
Бізяєв також розповідає про «суспільний договір» який укладає незалежний від ресурсів уряд і громадяни цієї країни: громадяни платять податки, а уряд працює ефективно. «У країнах, економіка яких заснована на природних ресурсах, уряд не має необхідності оподатковувати своїх громадян, так як воно має гарантоване джерело доходу від видобутку природних ресурсів», - пояснює він.
Але водночас політолог попереджає про можливість порушення договору з боку уряду, який скидає із себе зобов’язання ефективно управляти країною, або ж з боку суспільства, що отримує дохід від ресурсів і розцінює ефективність державних інститутів як погрозу. Тому ця частина суспільства починає свідомо їм перешкоджати, натомість державне управління, не виконуючи свої зобов’язання на належному рівні, підриватиме формування громадських суспільств.
Смерч у Київській області – тривожний сигнал: екологи прогнозують більше торнадо по країні
З ухилянтів луплять три шкури: ТЦК хочуть штрафи, юристи деруть шалені гроші
Мобілізація до 25 років: кого примусово заберуть ТЦК навіть без контракту
Травневі пенсії: хто отримає збільшені виплати
«Країни, економіка яких залежить від природних ресурсів, мають тенденцію бути більш тоталітарними, корумпованими і погано керованими», - констатує Бізяєв.
Те, що відбулося в Україні, експерт вважає прикладом порушення «суспільного договору» уряду з громадськістю. Ситуація склалася так, що влада давала певні гарантії, а громадськість ігнорувала невиконання обов’язків. Через це, вважає експерт, почалася соціально-політична криза 2014 року.
Нагадаємо, Єрмолав вважає науку тим базисом, на який повинна спиратися політика.
Раніше Знай.uа повідомляв про те, що Кабмін намагається «залатати діри» за допомогою субсидій.