Директор зі стратегії та фінансів компанії ДТЕК Олег Тимків очолив рейтинг кращих фінансових директорів за версією журналу «ТОП-100. Рейтинг найбільших».
Про це стало відомо під час церемонія нагородження переможців рейтингу в Києві.
За словами Олег Тимківа, входження компанії в рейтинг лідерів фінансового ринку – це визнання багаторічного вкладу ДТЕК в розвиток вітчизняної енергетики, свідчення професіоналізму та фінансової експертизи команди: «Дякую журі, експертам і редакції за таку високу оцінку діяльності ДТЕК. Це заслуга всієї нашої великої команди. Особливо приємно, що наша робота і зусилля були відзначені в такий непростий і турбулентний для всієї світової та української економіки рік».
За його словами, минулий рік став для ДТЕК роком підведення підсумків – компанія відзначила своє 15-річчя і презентувала нову стратегію ДТЕК 2030. З моменту свого створення в 2005 році ДТЕК інвестував в енергетику та сталий розвиток 11,9 млрд доларів ставши найбільшим приватним національним інвестором і надійною точкою опори для суспільства і держави в період трансформації.
«Вироблена компанією енергія освітлює, зігріває, допомагає вчитись, лікувати, будувати, створювати нові технології. Вона підтримує безперервний цикл розвитку суспільства. Сьогодні основна наша діяльність зосереджена в Україні, але наші амбіції – стати найуспішнішою українською компанією, якій вдалося масштабувати свій успіх на європейські ринки», – зазначив директор зі стратегії та фінансів ДТЕК.
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі
Потрібна повна заміна: Vodafone нагадав важливе правило для 4G
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Він висловив упевненість, що глобальні тренди будуть продовжувати впливати на енергетику України, визначати вектори її розвитку – галузь буде змінюватися, йдучи в бік низьковуглецевих технологій та інновацій.
У лонг-лист рейтингу увійшло близько 90 фінансових директорів найбільших компаній України.
Фінальний рейтинг журналу формувався з двох оцінок: експертного журі, до якого увійшли представники міжнародних компаній, що спеціалізуються на пошуку та оцінці керівників вищої ланки, рекрутингових, консалтингових компаній (60%) і оцінки редакційної колегії (40%).
Експертне журі оцінювало фінансових управлінців за п'ятьма критеріями: репутація на ринку, ефективність, новаторське мислення, стратегічне планування, антикризове управління.