Третій тур на президентських виборах 2004 року багато чого змінив у долі України. Але чим він був за своєю суттю: юридичною необхідністю, політичною домовленістю або проявом логіки обставин?

На це питання в програмі «Культ особистості» відповідає історик і політолог Кость Бондаренко.

«Це був перший випадок в історії України після прийняття Конституції в 1996 році, коли еліти зрозуміли, що в конституційних рамках неможливо домовитися, встановити істину - і, відповідно, вийшли за ці рамки. У 2004 році з'явилася теза «Дух закону повинен домінувати над буквою», який пізніше не раз повторювали наші політики. Саме у 2004 році було прийнято компромісне рішення: парламентська більшість погоджується на переголосування, але ставить умовою внесення змін до Конституції, які обмежать можливість переможця впливати на ситуацію в країні», - розповідає він.

Бондаренко нагадує, що до цього в Конституції були прописані практично диктаторські повноваження президента. Жоден його європейський колега не мав такої влади, крім білоруського і частково французького.

«Україна до 2005 року була суперпрезидентською республікою. Потім можливості президента впливати на парламент і уряд були обмежені. Це і була конституційна реформа, яка перетворила президентську республіку на парламентсько-президентську», - каже Кость Бондаренко.

Популярні новини зараз

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі

Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Показати ще

Раніше, як повідомляє Знай.ua, цей політолог розповів про те, як поводилися Ющенко і Янукович під час Помаранчевої революції.

Також Бондаренко дав оцінку діяльності Віктора Януковича на посаді прем'єр-міністра.