Валюта у формі CBDC — це цифрова валюта центрального банку, аналог готівкових коштів, що є законним платіжним засобом на території тієї чи іншої країни.
Е-гривня — це електронна форма грошової одиниці України, емітентом якої є Національний банк України.
Іншими словами, е-гривня — це крок вперед у цифровому фінансовому просторі, що сприяє модернізації платіжної системи.
Мета е-гривні - ефективно виконувати всі функції грошей, доповнюючи готівкову та безготівкову форми гривні.
Як працює е-гривня
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Цифрові валюти центральних банків країн (CBDC), зокрема, і е-гривня, працюють на базі технології блокчейн.
Простіше кажучи, сучасні електронні гроші - це цифри, записані на рахунках у комерційних чи держаних банках. Для банку залишок на вашому рахунку є частиною його зобов’язань. Саме можливість банку виконати це зобов’язання у будь-який момент і надає цим «записам» вартісну основу.
Часто е-гривню плутають з криптовалютою, адже вона працює за такою ж технологією, але е-гривню випускає Нацбанк із прив’язкою до національної валюти. Тому їх можна обміняти на готівкові або безготівкові кошти у співвідношенні 1:1, а у криптовалюти не має сталої ціни.
Українці зможуть розраховуватись електронною гривнею чи просто гаманцем, відкритим в будь-якому банку. Нагляд за електронними грошима здійснюватиме Нацбанк.
З одного боку це добре, бо розрахунки будуть більш прозорими. З іншого боку, можуть звузити свободи, адже владні органи зможуть відстежувати те, хто і куди витрачає кошти. Наскільки буде зручним і легким використання е-гривні, покаже лише час.
Однак, використання е-гривні може допомогти у скороченні оборотів готівки, що зменшить можливість фінансових маніпуляцій.
Переваги е-гривні
Це захищеність (погашення і розрахунки гарантуються Національним банком України), миттєвість, безпечність, прозорість.
Вони є грошима самі по собі та ніяк не залежать від здатності банків чи інших фінансових посередників їх обслуговувати. Тому розрахунки ними будуть набагато дешевшими.
За розрахунки карткою, наприклад, банки стягують комісію. Її закладають у ціну товару, від чого не у захваті роздрібні торговці та малий бізнес.
На мою думку, впровадження е-гривні має багато переваг. Воно сприятиме розвитку платіжної інфраструктури країни, включаючи інтеграцію з наявною в країні платіжною інфраструктурою, що є ключовим для цифровізації економіки.
Впровадження е-гривні сприятиме також подальшому зменшенню вартості безготівкових розрахунків і зростанню рівня прозорості розрахунків.