Через дозволені Кабінетом міністрів України та Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) схеми викачування коштів з ринку електроенергії через різних трейдерів-спекулянтів було виведено 1,5 мільярди доларів коштів державних підприємств та підприємств, що генерують «зелену» електроенергію в Україні.
Про це в інтерв’ю заявив співзасновник Асоціації відновлюваної енергетики України Ігор Тинний.
«Півтора мільярди доларів з ринку зникло за рік. Це абсолютний злочин на совісті Кабміну, який обрав одну монопольну біржу, розробив правила біржової торгівлі, які дозволили маніпуляції, не звільнив менеджмент «Енергоатому» та «Центренерго», який це продавав. Це все тотальний злочин на рівні Кабміну, НКРЕКП, на який закрили очі всі види правоохоронців», - сказав Тинний.
За його словами, з ринку вкрали півтора мільярди, з яких 800 млн долл. – це гроші відновлюваної енергетики, і 600 млн долл. – гроші державних енергокомпаній, збитки яких покриють з державного бюджету
При цьому він розповів, як виводяться гроші з енергоринку на одному з останніх аукціонів з продажу електроенергії. Він повідомив, що компанія «Юнайтед Енерджі» викупила на 4 місяці вперед електроенергії Рівненської АЕС і отримала від цього надприбутки.
За вікном сніг, лід та до -30: синоптик визначив, коли в Україні вдарять люті морози
Доплати для пенсіонерів: кому і як нарахують по 2000 тисячі
Суди отримали більше влади: новий закон вдарить по боржниках, готуйте 121 тисячу гривень
Боржникам почнуть скасовувати штрафи: яку альтернативу запропонують
«За моїми розрахунками, маржа на цій угоді склала близько $220 млн. Коли нам кажуть, що у нас прибуткові інвестиції в «зелену» енергетику – це смішно. Наші станції далеко не окупилися і з таким підходом, може, і не окупляться ніколи. Зараз гарна інвестиція – торгувати повітрям», - зазначив співзасновник УАВЕ.
Він додав, що є беззаперечні факти – протягом багатьох років до приходу сьогоднішньої команди в електроенергетиці не було таких збитків, а зараз – це мільярди.
«Всі державні компанії, вугільні шахти, «Центренерго», якому дорікали крадіжками за минулої влади, «Енергоатом», «Укренерго» стали ще в 10 разів збитковими, ніж ті, яким вони дорікали», - сказав Тинний.
Нагадаємо, інвестори у відновлювану енергетику України, посольства іноземних держав неодноразово скаржилися на політку Кабміну та НКРЕКП щодо штучного боргового тиску на галузь, що негативно впливає на імідж країни на міжнародній арені та матиме негативний вплив на економічну ситуацію.
Заборгованість перед підприємствами ВДЕ за 2020 рік складає 17,8 мільярдів, у 2021 році держава продовжила накописувати борги, не доплачуючи інвесторам сотні мільйонів гривень щомісяця. Окрім того, уряд ініціював податковий законопроєкт №5600, яким планується запровадження акцизного збору на виробництво електроенергії з ВДЕ за ставкою 3,2%.