Підвищення тарифів на вантажні перевезення залізницею, яке заплановане Міністерством інфраструктури, призведе до подорожчання робіт і послуг в Україні, а також суперечить Національній економічній стратегії України. Про це йде мова в записці Мінекономіки.
Згідно з розрахунками відомства, наведеними у документі, додаткові тарифні надходження УЗ складуть 10,1 млрд грн на рік. При цьому на перевезенні вантажів 1-го тарифного класу і порожніх вагонів з під 1-го тарифного класу УЗ заробить додатково 7,4 млрд грн; 2-го тарифного класу - 1,8 млрд. грн; позакласної групи - 0,9 млрд. гривень.
«Тобто, основне тарифне навантаження припадає на перевезення низьковартісних вантажів з високою часткою транспортної складової в ціні продукції (паливно-енергетичні і рудні корисні копалини, будівельні вантажі), що призведе до зростання цін на відповідну продукцію, і, як наслідок, вартості комунальних послуг і будівельних робіт, та переорієнтації перевезень цих вантажів на автомобільний транспорт», - підкреслюється у документі.
У Мінекономіки також нагадали, що згідно з Національною економічною стратегією на період до 2030 року, затвердженою Кабміном, тарифи на залізничні перевезення визначено економічно необґрунтованими через непрозорий механізм тарифоутворення, який не прив’язаний до собівартості перевезень. Тому стратегія передбачала цілий ряд кроків, які мали бути виконані для фінансового оздоровлення УЗ, і дати можливість встановити економічно обґрунтовані тарифи.
«Стратегічним курсом було визначено проведення реструктуризації і фінансового оздоровлення АТ «Укрзалізниця», забезпечення реалізації непрофільних активів, звільнення від оподаткування земель під залізничною інфраструктурою, проведення фінансового та організаційного розділення Товариства на окремі сегменти за видами діяльності, зменшення збитковості пасажирських перевезень шляхом запровадження контрактного замовлення суспільно важливих пасажирських перевезень», - перераховуються у документі кроки, які мають бути виконані відповідно до Стратегії.
ТЦК перевищують повноваження: чи можна знімати на камеру
Світло з'явиться, але не скрізь: скільки днів знадобиться на відновлення енергосистеми
Змусять відповідати за кожну гривню: українців жорстко штрафують за гроші на картках
Сніг та морози до -15°: українців попередили про найхолоднішу зиму за останні роки
Мінекономіки наголошує: тарифоутворення на вантажні залізничні перевезення ускладнене, оскільки відсутня методологія формування тарифів, зокрема їх диференціація за класами вантажів. До того ж, методика та Порядок розрахунку тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом, не відповідають законодавству і потребують перегляду.
Як відомо, Мінінфраструктури виступило з пропозицією в два етапи підвищити тарифи на перевезення вантажів УЗ: на 8% з 01.09.2021 року, та на 20,4% з 01.01.2022. Загалом зростання вартості перевезень складе більше 30%.
Федерація роботодавців ПЕК, коментуючи цю ініціативу, заявила, що підвищення тарифів без попереднього проведення системних реформ АТ «Укрзалізниця» призведе до погіршення стану інших галузей економіки, підвищення вартості комунальних послуг, втрат бюджетом мільярдів гривень та звільнення десятків тисяч працівників.