Гроші від екоподатку витрачають не на природоохоронні заходи та покращення навколишнього середовища, а на екскурсії для школярів, мангали та пестициди.

Про це повідомляє ЕкоПолітика.

Екополітика зазначає, що за 2020 рік вітчизняні підприємства сплатили у вигляді екологічного податку 5,1 млрд грн. З 2016-го сума сплачених податків перевищила 24 млрд грн. Приблизно 45% від цих коштів потрапляли до загального фонду державного бюджету, а 55% — надходили на місця (25% до територіальних громад і 30% — до обласних бюджетів) і поповнювали природоохоронні фонди. Однак витрачалися ці кошти місцевою владою не завжди за призначенням, часто на заходи не мають відношення до охорони навколишнього середовища.

Зокрема, за інформацією видання, кошти від екоподатку використовуються на різні освітні цілі. Так, на Кироводградщине в 2016-му році на це витратили всю суму.

«Ресурси від екоподатку в області дуже обмежені, тому тут вирішили не розмінюватися на всякі там очисні споруди і полігони, а витратити гроші на найважливіше: заходи з екологічної освіти, видання екологічного паспорта області, проведення Дня довкілля та наукові дослідження рослин і тварин Червоної книги. Всього пішло 250 тис.грн.» ,- йдеться в матеріалі.

Популярні новини зараз

Пенсіонерів залишать без копійки вже з січня: в ПФУ назвали важливі умови

Ціни на картоплю в Україні різко впали: чому вона дешевша, ніж минулого тижня

Кому з українців можуть перерахувати пенсію: названо категорію та причини

Вистачить на гречку на хліб: пенсіонерам оформлять 570 грн надбавки

Показати ще

У Донецькій області на ці кошти проводять екологічні Екскурсії для школярів, зокрема тільки в 2021 році на цю програму виділили цілих 2 млн грн. Для порівняння, у тому ж 2021-му будівництво заводу для знешкодження відходів у селі Новодмитрівка коштувало 500 тис. грн.

"Тобто, за 2 мільйони могли б з'явитися чотири таких заводи в чотирьох селах. І ймовірно, це спричинило б більший ефект для поліпшення екологічної ситуації Донеччини, ніж екскурсії школярів", - підкреслюється в матеріалі.

На Львівщині екологічні кошти йдуть на облаштування парків та рекреаційних зон, розміщуючи в них альтанки, мангали, дитячі ігрові зони.

"Наприклад, у 2017 році на запобігання знищенню природних комплексів на території регіональних ландшафтних парків "Надсянський" та "Равське Розточчя" витратили по 190 тис.грн. Ще 90 тис. грн на такі ж цілі виділили в РЛП "Верхньодністровські Бескиди". Пішли ці кошти на альтанки, мангали, дитячі ігрові комплекси і так далі», - наголошується в матеріалі.

У деяких випадках, гроші, призначені для поліпшення екології та захисту навколишнього середовища, використовувалися в протилежних цілях. Так, на Полтавщині з 2013 по 2016 роки з обласного фонду охорони навколишнього середовища виділялися кошти Кременчуцькому лісовому господарству на "Хімічне проведення винищувальних заходів проти рудого соснового пильщика". Ліс захищали від комах шляхом розпилення пестицидів! Фактично, за рахунок екологічного податку цілеспрямовано забруднювали навколишнє середовище небезпечними хімічними речовинами. Витратили на це понад 260 тис.грн.

Раніше президент Професійної асоціації екологів України Людмила Циганок заявила, що коштам від екологічного податку необхідно повернути цільовий характер і направляти їх виключно на екологічні проекти.

У свою чергу Американська торгова палата (АСС) закликала Верховну Раду надати суб'єктам господарювання право використовувати до 70% екологічного податку на компенсацію витрат на природоохоронні заходи та екологічні інвестиції.